Hel Trochę historii..
Hel to miasteczko na końcu helskiej mierzei, o całkiem długich dziejach. Statut miasta nadany został Helowi już w XIII w. Do XV wieku Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, potem stracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. Pod koniec wieku XIX pobudowano tutaj port rybacki a Hel znów zaczął się rozwijać. Wspólnie z postępem komunikacji i turystyki miejscowość stała się celem weekendowych eskapad dla mieszkańców Gdańska oraz Sopotu. Po Pierwszej Wojnie Światowej mimo, że większa część mieszkańców miejscowości była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Kilka lat później pobudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości wybudowano rejon umocniony a także port wojenny. W trakcie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do 2 X 1939 roku. Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli bywać tu tylko obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w wjeździe do Helu usunięto dopiero w 1989 roku, a same szlabany zniknęły dopiero w latach 90-tych XX w.
A obecnie..
Obecnie Hel to głównie ośrodek wakacyjnego wypoczynku oraz rybołówstwa. Zlokalizowano w tym miejscu także garnizon Marynarki Wojennej RP i port morski wraz z przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można stąd wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z byłych kutrów rybackich, a od 2006 roku funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny - połączenie promowe Trójmiasto - Półwysep Helski - to najtańsza i najszybsza sposobność dostania się do Gdańska, Sopotu lub Gdyni.
Co można tu robić? PLAŻA
Hel ma świetne położenie dla amatorów plażowania - otoczony jest przez Bałtyk, ze znaczną liczbą plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego Bałtyku, czy od strony zat. Gdańskiej. Na brzegu morza sporo się dzieje - o pełen energii wypoczynek dba Hel Animation.
DLA AKTYWNYCH
Czynny wypoczynek to również wypady rowerowe - rower to coraz częściej zabierany sprzęt na urlop. w 2005 roku została otwarta trasa rowerowa - prowadzi ona poprzez całą helską mierzeję, w pobliżu drogi 216 - odcinek przyrodniczy - Jurata - Hel - to 10 km trasy. Hel to pociągające miejsce dla entuzjastów nurkowania. Na dnie morza leży w tej okolicy niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w helskim porcie oferują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brakuje także instruktorów, którzy oferują naukę nurkowania.
MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16)
Z uwagi na swoją przeszłość Hel zaciekawi również miłośników historii - znajduje się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża. W ekspozycji tego miejsca znajdują się eksponaty militarne, które pochodzą z 1939 roku. Jest to punkt konieczny odwiedzin, zwłaszcza dla męskiej części Turystów.
Godziny otwarcia:
FOKARIUM (ul. Morska 2)
Hel jest bardzo znany ze swojego fokarium. Jest to naukowa placówka Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie osoby do tego wykwalifikowane pomagają w ochronie oraz rekonwalescencji chorych osobników fok szarych na Bałtyku. Miejsce to dostępne jest również do zwiedzania dla Turystów, są do tego specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie przyjezdni mogą zaobserwować jakimi cudownymi zwierzętami są foki.
Godziny otwarcia:
LATARNIA MORSKA (ul. Bałtycka, tel. 58 675 06 17)
Jest to latarnia powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej wysokość osiąga 41, 5 m. Latarnia została zlokalizowana na samym końcu półwyspu helskiego. Budowla jest wykonana z czerwonobrunatnej cegły, na planie ośmiokąta.
Godziny otwarcia:
Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.